O Autorke


Slovenské drotárstvo vzniklo v 17. storočí z núdze, ale aj veľkej kreativity, vychádzajúc zo skutočnosti, že v Sliezsku začali vyrábať oceľový drôt. Mnohí muži ho používali na opravu keramických nádob, ale aj na výrobu okrasných a úžitkových predmetov. Drotári sa rozišli do celého sveta a takmer na všetkých kontinentoch zakladali manufaktúry. V druhej polovici 20. storočia toto úžasné remeslo takmer úplne zaniklo. Ostalo iba niekoľko exemplárov výrobkov v múzeách.

 

V roku 1992 sa stretli traja muži a jedna žena, ktorí v múzeu drotárstva v Žiline predvádzali to čo videli v mladosti. O rok ich už bolo desať a každým rokom pribúdali noví nadšenci, ktorí oživovali toto remeslo. V roku 1995 som sa šla pozrieť aj ja a úplne ma fascinovala skutočnosť, že čierny hrubý i tenký drôt v rukách ľudí ožíva a mení sa na figúrky, ozdobné a úžitkové predmety, ale aj úžasné šperky.

 O dva roky som už bola jedna z nich, ale čierny oceľový drôt som vymenila za striebro rýdzosti 925 a pridávala som rôzne polodrahokami, perly, koral, jantár a iné. Moje šperky majú mnohé prvé dámy vo svete ale ich kráľovské hlavy. Som autorkou aj realizátorkou slovenského vyznamenania pre zdravotné sestry (brošňa v tvare srdca) a každý môj šperk je jedinečný, neopakovateľný a osobný.
Ing. Marta Filová


Narodila sa v Malženiciach pri Trnave, v súčasnosti žije v Rosine pri Žiline.

Vyštudovala VŠDS v Žiline, pracovala ako stredoškolský pedagóg. Drotárskemu umeniu  sa začala intenzívne venovať v roku 1995.

Celá tvorba vychádza z unikátneho  drotárskeho remesla, ktoré vzniklo v 17. storočí  na severozápadnom Slovensku v okolí Žiliny. V dielach prevládajú textilné techniky zo strieborného drôtu, ktorý spracováva spolu s polodrahokamami, perlami i jantárom a ukončuje špirálovou technikou, nepoužíva spájku ani žiadne iné tepelné spracovanie. Zhotovuje  náhrdelníky, náušnice, náramky, opasky, klobúk i sieťku na hlavu, brošne, prstene.  Výnimočným dielom je zhotovenie štátneho znaku SR. V jej tvorbe sa objavujú prírodné aj abstraktné motívy. Každý šperk je jedinečný a neopakovateľný, či ide o náhrdelník, náramok, náušnice, brošne, prstene, klobúk alebo opasok. Vystavuje doma i v zahraničí, jej práce sú zastúpené v muzeálnych i súkromných zbierkach po celom svete.


 

Design&Programming - Zetagroup.net